Tompa
Tompa, az Európai Unió déli kapuja
Belterület: 304 hektár
Külterület: 7853 hektár
Lakosságszám: 4717 fő (2011)
Hazánk legfiatalabb határvárosa Kiskunhalastól 27 km-re délre fekszik. Az 53-as főúton és a Budapest–Belgrád tranzit vasútvonalon közelíthető meg, bár az állomás a településtől 5 km-re fekszik. Nagy forgalmú, nemzetközi közúti személy- és teherforgalmi határátkelő a magyar-szerb határon.
Miért is érdemes megállni itt? A bárómajori Szent Anna templom igazi turistalátványosságot nyújt az erre járónak: olyan, mint a budavári Mátyás templom – csak kicsiben. A városcímerben álló darumadár pedig, mint mindig és mindenhol, az éberséget, az óvó gondoskodást szimbolizálja. A történelem során határszéli településsé vált kisvárosban ezt a feladatot komolyan veszik.
Tompa története
Tompa területén már a Krisztus előtti I. századból is találtak településnyomokat. A középkori Magyarországon a Tompa szó mint férfinév 1055-ban kerül először említésre. Tompa László kun kapitány neve 1370-ben olvasható egy oklevélben. 1439-ben Albert király a települést és környékét – Szabadkát, Kiskunhalast és Madarast – Hunyadi Jánosnak adta zálogba. 1572-től a terület Szabadkához tartozott, és elnéptelenedésére utalva Tompa-pusztának hívták.
Az újkorban 1823-ban épült fel a tompai pusztán az első épület, egy csárda a Szabadka–Halas és Baja–Szeged kereskedelmi útvonal kereszteződésében. A kiegyezés után Redl bárónak volt itt a legnagyobb földbirtoka, ő kastélyt és kápolnát építtetett birtokán.
Tompa egyetlen középülete sokáig az 1876-ban elkészült iskola volt. A község népessége 1880-ban 4700, 1890-ben már 7400 fő volt, s 1629 házat laktak. 1900-ban fejeződött be a település keleti határán húzódó vasút építése. A vasút azért épült olyan távol a településtől, mert Redl Imre földesúr nem engedte meg, hogy birtokait kettészelje. 1911-ben épült az első templom, s ekkor létesült az állandó csendőrőrs is. Tompa-puszta ekkor még nem vált községgé, de hivatalosan településsé nyilvánították.
Tompa a településfejlesztés terén elért eredményei elismeréseként 2004. július 1-jén városi rangot nyert.
Gazdaság
A kisvárosban a mezőgazdaság több ágazata is jól működik. A növénytermesztésre a gyümölcstermesztés és az üvegházas kertészet, ezen belül a pritaminpaprika- és paradicsomtermesztés a jellemző. Az állattenyésztésben a szarvasmarha- és sertéstartás, valamint a baromfinevelés jár az élen. Az erdőgazdálkodás is számottevő. A Tompa és Vidéke Takarékszövetkezet 1957-ben alakult, ma három községben és Szeged városban van kirendeltsége.
Az ipari tevékenységek közül a ruhaipari magánvállalkozások foglalkoztatják a legtöbb – elsősorban női – munkást. A Tompai Faipari Kft beltéri ajtók gyártásával foglalkozik. A kishatárforgalom és a jugoszláv háború miatt áttelepülő vállalkozások nagymértékben fellendítették a kiskereskedelmet és a szolgáltatást. Sorra települtek a boltok, éttermek, presszók, szolgáltató cégek telepei és benzinkutak a határ közelébe. A településen most 70 társas- és 200 magánvállalkozás működik. Az Adriára utazók egy része is itt halad át, így városra az átmenő és bevásárló turizmus egyaránt jellemző. A forgalom annyira felduzzadt, hogy szükségesé vált egy elkerülő út megépítése a határhoz. A szerb állapotok konszolidációja és Tompa schengeni határ státusza azonban visszavetette a határmenti vállalkozások betelepülését és a bevásárló turizmust.
Kultúra
Építészeti értékek
Bárómajori Redl kastély és kastélypark
A kastély romantikus stílusban épült az 1860-as években. Utolsó ura báró Podmaniczky Endre főispán volt. 1945 után a Népjóléti Minisztérium hadirokkant otthont rendezett itt be, s a II. világháborúban megsérült katonákat helyezték ide el. Később volt raktár és termelőszövetkezeti iroda. 1957 óta a Fővárosi Tanács (Jelenleg Fővárosi Önkormányzat) kezelésében van, és pszichiátriai betegotthonként működik. A kastélyhoz 50 hektár parkarborétum tartozik.
Bárómajori római katolikus Szent Anna-templom
A budai Mátyás-templom mintájára épült neogót stílusú templomot az egykori házi kápolna alapzatára Wágner Károly építette a XX. század elején. A templom tornya 35 méter magas. Tetőzetét Zsolnay- majolikacserepek díszítik, olasz mester munkái a színes üvegablakok, az ereklyetartó XVI. századi ötvösmunka. A gót építészet elemeit magán viselő torony homlokzat felőli részeit az apostolok és Szent Márk evangélista kőből faragott szobrai díszítik. Felső része gazdagon csipkézett kőfaragás, kúszó levelekkel mintázva. A főtorony mellett több kisebb díszítőtorony is épült.
Az attika falakon díszköpők láthatók, amelyek állatokat ábrázolnak, és mindegyik más állatot mintáz. A templomból számtalan kegytárgy maradt az utókorra, amelyeket jelenleg Kalocsán az érsekségben őriznek – szám szerint 59-et. Nagy értékük miatt ugyanis 1997-ben a berendezési tárgyakat szakszerűen csomagolva az érseki székhelyre szállították állagmegóvás és restaurálás céljából.
Római katolikus Kapisztrán Szent János templom
Tompa plébániatemploma 1909-1910 között épült fel eklektikus stílusban. A templom 47 méter hosszú, 14 és fél méter széles, kereszthajójának szélessége majdnem 22 méter, tornya 49 méter magas. Az utóbbi években többször is rendeztek hangversenyt falai között.
A hagyományőrzésről a Rozmaring Nyugdíjas Klub Hagyományőrző Énekkara és a Kóló tánccsoport gondoskodik.
Mottójuk: „Vissza kell térni a gyökerekhez, és úgy válaszolni a jelennek és a jövőnek.” (Eötvös József)
Gyűjtemények Háza
A Gyűjtemények Házát 2007. július 1-jén, Tompa várossá avatásának 3. évfordulóján nyitották meg ünnepélyes keretek között. Ezzel lehetőség nyílt arra, hogy mindenki megismerhesse az ősök használati eszközeit és emlékeit. Leleményességük, takarékosságuk ékes bizonyítéka a természetes anyagok saját kézzel történő megmunkálása, javítgatása és pótlása.
A kiállított régi falusi használati tárgyakat, eszközöket hosszú éveken keresztül Papp Mihályné nyugdíjas pedagógus gyűjtötte, és a gyűjtemény elrendezésében is a pedagógusok segítettek.
A gyerekeket rendhagyó tanítási órákon várják, emellett pedig a vidéki látogatók részére is nyitottá tették a házat.
Cím: Tompa, Kossuth u. 17., e-mail: info@tnyk.hu
Információ és bejelentkezés: Művelődési Ház, 6422 Tompa, Szabadság tér 5., telefon: 77/551-520, www.tnyk.hu
Művelődési Ház és Könyvtár
Több kiegészítő programot, szolgáltatást kínál az ide betérőknek: internethasználat, újságolvasás, kóló népi tánc (a középkorosztálynak), aerobic torna, egészségmegőrző torna, az ifjabbaknak balett, break és moderntánc.
A város testvértelepülése az erdélyi Gyergyóújfalu.
Rendezvények
Január: Óvodabál
Február: Iskolai farsang
Március: Március 15-i megemlékezés
Április: Rádiólakodalom
Május 1.: Tompai majális
Július 1. (körüli hétvége): Városnapi ünnepség
Július: Szent Anna búcsú a Szent Anna-templom előtti téren
Július közepe: Éjszakába nyúló pop-rock koncertek a futballpályán
Augusztus 19.: Felső Bácskai Nyugdíjas Klubok dalos találkozója (Tompai napok)
Augusztus 20.: Városi ünnepségsorozat (Tompai napok)
Szeptember utolsó szombatja: Szüreti bál felvonulással
Október 23.: Ünnepi megemlékezés
December 6.: A Szabó Dénes Általános Iskola névadó ünnepsége (évforduló)
December 16.: Mindenki karácsonya
Néhány rendezvényről bővebben:
Április: Rádiólakodalom. Ezt a nagy sikerű bált általában ősszel vagy tavasszal rendezik meg, amelyen igényes, sokszor elismerésekkel díjazott zenekarok biztosítják a kellemes és igényes táncos szórakozást a résztvevőknek.
Május 1., a Tompai majális napja. A kisváros központi parkjában rendezik meg: sportnap, zenés műsorok és főzőverseny zajlik ezen a napon. Ekkor tartják a mikrotérség legerősebb emberének illetve csapatának megválasztását is, amelyre látványos versenyszámok (kamionhúzás, talicskás váltó, zsákcipelés, stb.) keretében kerül sor.
Július 1.: Városnapi ünnepség. Tompa 2004-ben kapott városi rangot, s ennek évfordulóján egész napos rendezvénysorozatot tartanak. Koncertek, kirakodóvásár, vetélkedők, főzés, show műsorok és tűzijáték várják a látogatókat.
Augusztus 19-20: Tompai napok ünnepségsorozata. Ennek keretében külön nap a Felső Bácskai Nyugdíjas Klubok dalos találkozója, amely 1997 óta állandó rendezvény. Bács-Kiskun, Csongrád és Baranya megyei valamint szabadkai és erdélyi szereplők lépnek fel. 20-án térzene, ünnepi szentmise; köszöntő és városi kitüntetések átadása; főzőverseny; gyermek-szépségverseny; táncbemutatók; este élőzenés utcabál várja a vendégeket.
A Mindenki karácsonyát közel 10 éve rendezik meg a Művelődési Ház kamaratermében, a karácsony előtti vasárnapon. A műsorban általában részt vesz a Spirit Egyesület, a hittanos gyerekek kórusa. A rendezvény zárásaként a szervezők teadélutánon vendégelik meg a megjelenteket. 2007-ben ezt megelőzően már Mindenki Mikulását is tartottak.
Információ és kapcsolattartó: Kiss Ervin művelődésszervező,
6422 Tompa, Művelődési Ház, Szabadság tér 5
Telefon: 77/551-520, www.tnyk.hu, e-mail: info@tnyk.hu
Idegenforgalom
A kisvárosban több színvonalas rendezvény várja a turistákat. Ezek között kiemelkedik a majális május 1-jén, a városnapi ünnepség július 1-jén, valamint az augusztus 20-hoz kapcsolódó rendezvénysorozat.
Látványosságként érdemes megtekinteni a Bárómajor épületeit (Szent Anna templom, Redl-kastély, park), valamint sétálgatni a város központjában. A város területén számos étterem és szálláshely található.
Az átutazóknak is rendelkezésére áll a könyvtárban található internet.
Vendéglők, szálláshelyek
Fehér Akác Vendéglő
- Melegkonyha
- Férőhely: 150 személy
- Presszó
- Nyitvatartás: 6 órától 22 óráig
- Cím: 6422 Tompa, Táncsics út 9.,
- Telefon: 20/429-6116
Határ Csárda
- Melegkonyha
- Bár, presszó
- 50 gépkocsinak parkoló
- Nyitvatartás: Non Stop
- Cím: 6422 Tompa Alsósáskalapos
Doszpod cukrászda és presszó.
- Különleges sütemények, desszertek.
- Nyitvatartás: 10 órától 20 óráig
- Cím: 6422 Tompa, Széchenyi út 15.
Kék Hotel
- Étterem és hotel a város kapujában,
- közvetlen mellette benzinkút.
- Cím: 6422 Tompa, Hunyadi u 127.
- Telefon: 77/551-080
Civil szervezetek
Hagyományőrző énekkar
A tompai Rozmaring Nyugdíjas Klub Hagyományőrző Énekkara több mint 20 éve alakult. Létszámuk: 15-20 fő. Kezdetben saját szórakoztatásukra énekeltek, később a település rendezvényein is felléptek. Hitvallásuk, hogy a helyi népdalkincset megőrzik és továbbadják. Emellett szívesen ismerkednek más tájegységek dalaival. Ma már a szomszédos települések rendezvényein is rendszeresen fellépnek.
Információ: Szabó László, Művelődési Ház, 6422 Tompa, Szabadság tér 5.
Telefon: 77/551-520, www.tnyk.hu e-mail:info@tnyk.hu
Nyugdíjas Határőr Klub
A frissen alakult szervezet a boros rendezvények szervezésével kívánja fellendíteni a kisváros idegenforgalmát. Tagjai főleg a helyben élő, nyugdíjas, de még aktív életet élő határőrökből és családjaikból kerülnek ki.
Információ: Szőnyi Tibor, telefon: 30/4450-509
Természet
A település a bácskai löszháton, löszös-homokos területen fekszik. Alföldi területeink közül itt a legtöbb a téli napsütéses órák száma. A talajvíz 4-6 méter mélyen található. Növényzete jellemzően borókás-fehérnyáras, illetve pusztai és sziki tölgyes erdő, amely homokpusztai rétekkel váltakozik.
Tanácserdő és „Báró legelő”
A település jelentős természeti értéke az ún. „Báró legelő”. A lösz és homok alkotta buckák között húzódik meg a tarka sáfrány. A terület másik védett növénye a tavaszi hérics, amely az üde sárga színével szintén a tavasz hírnöke.
A legelő legértékesebb facsoportja a csomoros feketenyár alkotta kompozíció. A fák életkorát 200 évre becsülik. Mivel a fa csomorainak erezete szép rajzolatot mutat, előszeretettel készítenek belőle bútorokat és használati tárgyakat.
A város védett erdeje a legelő szomszédságában található „Tanácserdő”, amely a KEFAG kezelésében van. Található itt őzlábgomba, csiperke és gyilkos galóca is. Az erdő meghatározó fái a kőris, a szil, a tölgy és a bokrétafa (vadgesztenye). Kísérő cserjék az őshonos kökény, galagonya és a csíkos kecskerágó.
Elvétve ebben az erdőben is található egy-egy tő tavaszi hérics, de további szaporodása a területen veszélyben van, mert a növény életfeltételei az idők során megváltoztak. Emellett egyedül itt fordul elő vadon nyíló gyöngyvirág a településen.
Az erdőben dél felé haladva jellegzetes növény még az árvalányhaj, annak különböző változataival, a báránypirosító. A legkisebb fásszárú növény a naprózsa.
Információ és idegenvezetés: Kovács Sándor falugondnok,
Polgármesteri Hivatal, 6422 Tompa, Szabadság tér 3.
Telefon: 77/551-500